Kilo Vermek için Az ve Sık Yiyelim

Günde 5-6 kez yemek zayıflama diyetlerinin temel prensiplerinden biridir. Çoğu zaman etrafımızdaki kişilerin “Bütün gün aç geziyorum. Yine de kilo alıyorum.” dediğine şahit olmuşuzdur. Aslında temel hatadır aç kalmak. Vücudumuzun yakıtı besinlerdir. Her yediğimizde sindirim sistemi harekete geçer ve bunun için de çok fazla kalori harcanır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte neredeyse yarım saat kırk beş dakika düzenli yürüyüş ile harcayabildiğimiz kadar enerji harcar. Ara öğünler düşük kalorili ancak kolay acıktırmayan, posalı yiyeceklerden seçilirse kilo vermenin destekleyicisi olacaklardır. Uzun süren açlık mutlaka metabolizma hızının azaldığı anlamına gelir. Bir sonraki öğüne hem çok aç hem de düşük metabolik hız ile girildiğinden besin alımı artar ve kilo alınır.

Günde 5-6 kez yemek kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Kan şekerinde aşırı iniş çıkışlar olmayacağı için kanda insülin hormonu dengede kalır. Kanda insülin hormonu yüksekliği metabolizmayı yavaşlatır. Araştırmalar 6 öğün yemenin serum insülin düzeyini %30 kadar düşürdüğünü göstermektedir. Bundan daha fazla öğün yemenin ise etkisiz olduğu bulunmuştur. Az ve sık yemek, insülin direncini kırmak için egzersizle ve diyet ile birlikte yapılması gereken en önemli davranış değişikliklerindendir.

Az ve sık yenildiğinde mide kapasitesinde de azalma olacaktır. Günde iki veya üç kez tıka basa yemek, mide kapasitesinin artmasına yol açar. Mide büyür. Gaz ve şişkinlik problemleri artar.
Kilo problemi olan kişilerin çoğu diyet yapmaktan çekinir. Aç kalmak en büyük çekinceleridir. Oysa doğru beslenme alışkanlıkları kazanılarak yapılan diyetlerde az ve sık yeme ile kişinin bu aç kalma korkusu kesinlikle ortadan kalkar. Çoğu kişi çok yediğinden bile şikayet eder. Oysaki sağlıklı olarak kilo kaybetmektedirler ve de  hiç acıkacak kadar  uzun süre yemekten uzak kalmazlar. Bazı araştırmalar obez kişilerin mide boşalmasının hızlandığını göstermiştir. Bu kişilerin 5-6 saat gibi bir süreyi hiç yemeden geçirmesini beklemek onlara ızdırap verir. Sadece yeme saatinin ne zaman geleceğini düşünecek hale getirerek hayat kalitelerini düşürmüş oluruz. Diyet hiçbir zaman eziyet olmamalıdır.

diyet

Ayrıca büyük kentlerde çalışma saatlerinin uzun oluşu ve ulaşım sorunu yüzünden yemek araları çok uzayabilir. Bu da ara öğün yapmayan birinin eve ulaştığında aşırı aç olması demektir. Birden fazla miktarda besin tüketmesi ve daha sonra da hareketsiz olarak geceyi televizyon, bilgisayar vs. karşısında geçiren kişinin kilo alması kaçınılmazdır.
Sağlıklı bir kiloya sahip iseniz günde 3-6 öğün yemek idealdir. Diyet programı kişiseldir. İhtiyaçlarınız ve günlük hayatınıza göre değişkenlik göstermelidir. Ancak sağlıklı kilo vermek için az ve sık yiyelim.