Kombine Spinal

KOMBİNE SPİNAL- EPİDURAL ANESTEZİ (KSE)

KSE'de Epidural aralık bulunduktan sonra, çok ince bir iğne daha kalın olan epidural iğnenin içinden geçirilerek spinal sıvıya ulaşılır ve spinal sıvıya az miktarda ilaç verilir (spinal anestezi).

Sadece spinal anestezi uygulaması sık görülen başağrısı nedeniyle tercih edilmemektedir. Spinal iğne çapı ne kadar artarsa başağrısı görülme sıklığı o kadar artmaktadır. Çok İnce spinal iğneler sırtta ilerlerken eğilip bükülmektedir. O nedenle kalın epidural iğne içinden çok rahat ilerletilir.
Spinal aralığa verilen ilaç çok çabuk etki gösterir. Bu yüzden seri hareketlerle epidural kateter de yerleştirilir, sırta tespit edilir ve hasta hemen yatar duruma getirilir. Gecikilirse spinale verilen ilaç yerçekimine uyan tarafta birikir ve o kısımda etki başlarken aksi taraftaki bölgede etkin uyuşma olmaz.

Pozisyon verdikten sonra 5-10 dk içinde sezeryan için cerrahi kesi yapılabilir. Hasta hiçbir ağrıyı hissetmez. Dokunduklarını hisseder ama ağrı duyusu kaybolmuştur.Isı algılaması kaybolur. Sıcak ve soğuk hissi yoktur.
Spinal anestezi oturduğunda beklenen etki olarak tansiyon düşmesi ve buna bağlı olarak bulantı ve kusma hissi ve terleme görüleceği belirtilse de ameliyat öncesi damar yolundan uygulanan serum tedavisi ve ameliyat sırasındaki tedavi ile bu şikayetlerin oluşması önlenmektedir.

KSE'de spinal anestezinin etkisi genellikle birkaç saat sürer.Bu zaman içinde ayaklarınızı oynatamazsınız, ağrı hissi belinizden aşağı bölgelerde yoktur. Sıcak ve soğuğu ayırt edemezsiniz. Spinal etkisi devam ederken ayaklara sıcak termofor, elektrikli battaniye uygulamalarından uzak durun, yanıklar meydana gelebilir.
Spinal anestezinin etkisi kalktıkça siz ayaklarınızı yeniden hareket ettirmeye başlayıp, hafif hafif ağrınızı hissetmeye başlayacaksınız. Size epidural kateterinize takılmış olan ağrı pompanızı nasıl kullanacağınız öğretilecektir.Ağrı pompanız sayesinde ağrınızı kendiniz kontrol eder, ağrısız ve rahat olursunuz.


SIK SORULAN SORULAR

Anesteziden önce nelere dikkat edilmelidir?
Anesteziden önce aç olmanız gerekmektedir. Eğer başka şekilde önerilmediyse gece yarısından sonra veya ameliyattan altı saat önce yemek yememeli, iki saat öncesinden sıvı içilmesi kesilmelidir.

Devamlı kullanmakta olduğunuz ilaçları anestezi doktorunuza sorduktan sonra her zamanki saatlerinde çok az suyla alabilirsiniz.

Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar, doktorunuzla da konuşarak ameliyattan daha erken bir dönemde kesilebilir.
Şeker ilaçlarınızı aç kalacağınız için sabah almamanız uygun olacaktır.
Takma dişler, gözlük, lens, mücevherler ve ojeleriniz ameliyathaneye gitmeden önce çıkartılmalıdır.

Anestezi komplikasyonları nelerdir?

Genel anestezide soluk borusuna yerleştirilecek tüp uygulaması tecrübeli ellerde kolaylıkla sağlanır. Ancak kısa boyun, öne çıkık üst dişler, aşırı şişmanlık, ağız, çene ve boyun hareketlerinde güçlük durumlarında tüpün yerleştirilmesi çok güç hatta imkansız olabilir. Bu durum modern anestezi yöntemleri ile büyük oranda çözümlenmiştir. Bu işlemler sırasında diş ve dudakların zarar görmesi, birkaç gün sürebilecek boğaz ağrısı olasılığı vardır.
Ameliyattan sonra gerekli önlemlerin alınmasına rağmen bulantı ve kusma görülebilir.

Ameliyattan sonra ne zaman uyanırım?

Cerrahi işlemin bitiminden sonra anestezi sonlandırılır. Ardından anestezi sonrası bakım ünitesine alınan hasta, monitörlerle izlenerek tamamen uyandıktan sonra hasta odasına bir hemşire eşliğinde gönderilir.

Ameliyat sonrası ağrım olur mu?

Ameliyat sonrasında oluşan rahatsız edici bir durum olan ağrı anestezi doktorunuz tarafından size uygun olan yöntem ile kontrol edilecektir. Bunun için damar yolu ya da kas içine ilaçlar yapılabileceği gibi, bilgisayarlı bir pompa ile kendi ağrınızı dindirmeniz mümkündür. Bu pompa içine konan ilaçlar ve dozları anestezi uzmanı tarafından ayarlanmaktadır.

Anestezi sonrası nelere dikkat edilmelidir?Genel anestezi sonrası bir süre uykulu olabilirsiniz. Bu durum son derece normaldir. Ameliyattan ne kadar süre sonra gidebileceğinizi doktorunuz size söyleyecektir. Ameliyat sonrası aynı gün eve gitmeniz kararlaştırıldı ise, bir yakınınızın size eşlik etmesi uygundur. Aktif olarak trafiğe çıkmanız, sanayi makineleri kullanmanız, önemli kararlar almanız anestezi sonrası ilk yirmidört saat önerilmemektedir.