Yenidoğan Sarılığı

Herhangi bir risk faktörü taşımayan bebekte, ilk 24. saatten sonra ortaya çıkan ciltteki sararmaya fizyolojik sarılık denir.

ABO kan gurubu ve Rh uyuşmazlığı olmadığı bilinen, kan değerlerinde belirgin düşme saptanmayan, “Yenidoğanın anne sütüyle beslenmesi” başlığında tanımlandığı şekilde anne sütüyle iyi beslenen ve bunun göstergesi olarak yeterince idrar çıkımı ve dışkılama gösteren bebekte ileri tetkiklere gerek yoktur.
Doğumdan sonraki ilk 48 saatten önce hastaneden ayrılan bebekler, ilk 5. gün içinde bir çocuk hekimi tarafından anne sütüyle beslenme ve sarılık varlığı açısından değerlendirilmelidir.
Muayene sırasında gerek olduğuna karar verilirse, sarılık düzeyini saptamak üzere tetkik yapılacaktır.
Bebeğin yüzündeki sarılık gövdede de fark edildiğinde, bebeğin memeyi emme sıklığı ve süresi azaldığında, bebek daha fazla uyur göründüğünde, idrar çıkımı ve dışkılaması azaldığında aile vakit kaybetmeden bir çocuk hekimine başvurmalıdır.
Anne sütüyle beslenen, idrar çıkımı ve dışkılaması iyi olan, emme aralıkları uzamamış, emme süresi kısalmamış sarılıklı bebeğin, anne sütüyle beslenmesine devam edilmelidir.