Yenidoğanın Bakımı

Yenidoğanın Göbek Bakımı

Göbek kordonu doğumun gerçekleşmesi ve kordonun anneden ayrılmasıyla işlevini sonlandırır. Aile göbek kordonununun birkaç santimlik güdüğünü, ucunda bir mandal ile kıstırılmış olarak görecektir. Özellikle kastedilmediği sürece bu şekilde kıstırılmış bir göbek kordonundan dokunmakla, suyla temas etmekle, banyo yaptırmakla bebeğe zarar vermek mümkün değildir.


Göbek kordonuna mercurocrom solüsyon gibi bir antiseptikle veya alkolle bakım yapılabilir. Antiseptik bakım uygulanırken, solüsyon göbek kordonunun gövdeye birleştiği noktadan ucuna doğru akıtılmalıdır. Kordon temiz bir gazlı bezin içine gömülebilir. Gazlı bezin içine gömülen göbek kordonu bebeğin alt bezinin içinde kalacaktır. Göbek kordonuna özel bir pozisyon verilmesi gerekmez. Yapılan idrar veya dışkıyla kirlenen gazlı bez değiştirilmelidir. Sık değiştirilmeyen gazlı bezin yapıştığı göbek bağından ayrılmasını sağlamak için temiz su ile ıslatılabilir.

Göbek kordonu doğumdan sonraki ilk 7- 10 gün içinde kuruyarak, kendiliğinden gövdeden ayrılacaktır. On günden uzun sürede göbek kordonu düşmeyen veya göbeğinden renkli veya renksiz akıntı gelen bebek için bir çocuk hekimine danışılmalıdır.


Yenidoğanın Banyosu
Yenidoğan doğduğu günden itibaren, tercihen her gün , en az bir kez yıkanmalıdır. Yenidoğanın göbek kordonu kalıntısının henüz düşmemiş olması banyo yaptırılmasına engel değildir. Yenidoğanın banyosu kısa sürmelidir. Banyo için kullanılan suyun kaynatılması veya içme suyu kullanılması güvenilir şebeke suyu varlığında şart değildir.


Banyo yaptırılması planlandığında, gerekli malzemeler bebek soyunmadan önce hazırlanmış olmalıdır. Banyonun alışılmış sıcaklıktaki bir ortamda yapılması yeterlidir. Bebeğin ilk banyolarının, aile banyo yaptırmada ehil hale gelene kadar, akan suyun altında değil, sıcaklığı daha önceden ayarlanmış kova içindeki suyla yaptırılması daha kolay olacaktır. Banyo suyunun sıcaklığı 36-37 Cº olmalıdır. Temizlik malzemesi olarak bir çeşit bebek şampuanı ve sabunu kullanılması yeterlidir. Temizlik maddesini elde köpürtmeli, bebeğin cildine sünger veya başka yardımcı malzemeler kullanmaksızın elle uygulanmalıdır.

Bebek yıkanırken boyun altı, koltuk altları ve kasıklar gibi kat yapmış bölgeleri unutulmamalıdır. Bebeğin her banyosunda sabunlanması gerekmez. Hızla banyosu yapılan bebek, havlu ile kurulanmalı, ıslak havlunun içinde bırakılmamalıdır. Cildi kuru olan bebeğin sabun kullanılarak yıkandığı banyoların ardından ince bir tabaka halinde bebek yağıyla cildinin nemlendirilmesi uygun olabilir.


jinemed_m90

Yenidoğanın Yatış Pozisyonu
Bebekler yataklarına, karyolanın ayak ucuna yakın, yüzü açıkta kalacak şekilde üzeri örtülmüş ve sırtüstü olacak şekilde yatırılmalıdır. Yüzüstü yatış pozisyonu bebekler için tercih edilmez. Bebek beslendikten hemen sonra ve gazı çıkarılmadan yatırıldıysa veya beslendikten sonra sıkça kusma alışkanlığı varsa, yatağına yan yatırılabilir. Bu durumda yüzüstüne dönmediği kontrol edilmelidir.

Herhangi pozisyonda yatarken kusmuş olduğu fark edilen bebeğin, ağız içi de telaşsız bir şekilde temizlenmedir. Bebeğin yastıkla yatması doğru değildir. Bebeğin çarşafının, örtüsünün ve elbiselerinin desensiz ve beyaz renkli olması, kusma ve vücuttan çeşitli akıntıların geldiği durumların daha erken fark edilmesinin de kolaylık sağlayacaktır.Yenidoğanın Yattığı Oda

Yenidoğanın yattığı oda annesi dışında başka erişkinlerle sürekli paylaşılmayan, sıkça havalandırılan, kış aylarında 20 Cº’ yi aşmayan, yaz aylarında da mümkün olduğunca bu düzeye yakın sıcaklıkta bir oda olmalıdır. Odada süs eşyaları, çok sayıda çiçek ve çok sayıda kitap gibi toz barındıran eşyalar olmamalıdır.

Oda tercihen güneş almalı, kapısı kapatılmamalıdır. Anne henüz yataktan kalkamıyorsa bebeğini beslemek için yatağına almalı ancak gece veya gündüz bebeğiyle aynı yatakta uyumamalıdır. Bebeğin iyi uyuyabilmek için mutlak sessizliğe ve karanlığa ihtiyacı yoktur. Ancak daha sonra geceyi öğretmek için, gece uykularında odanın loş veya karanlık olması daha doğrudur.