Hidrosel ve Kasık Fıtığı

Testisler normal embriyolojik dönemde böbreklerin bulunduğu bölgede oluşur ve doğum anında tamamen aşağı iner. Testislerin skrotum dediğimiz torbalara inmesine izin vermek amacıyla kasık bölgesinde bir açıklık testisler yerine inene kadar açık kalır ve testislerin skrotuma inmesini takiben bu açıklık kapanır. Normalde bu açıklığın doğum sonrası engeç bir yıl içerisinde kapanması gerekir. Bir kısım çocukta bu açıklık kapanmaz ve karın içinde kalması gereken balon şeklinde bir kese (Tunika Vaginalis) bu açıklıktan skrotuma doğru uzanır ve kese içinde periton (karın içi zarı) sıvısı birikirse bu duruma Hidrosel adı verilir.

Eğer bu açıklık içinden karın içindeki bağırsakların geçeceği kadar büyük ve buradan zaman zaman bağırsaklar girip çıkıyorsa buna da Kasık Fıtığı adı verilir. Eğer bağırsağın bir bölümü bu açıklıktan geçer ve sıkışırsa bu çocukta bağırsak tıkanıklığı ve takiben hayatı tehdit eden bir durum haline gelebilir.

Hidrosel doğumsal olması dışında testislerde bir enfeksiyon veya testisleri ilgilendiren bir cerrahi sonrasında da oluşabilir. Bu durumlarda medikal veya cerrahi tedavi gerekebilir.

Kasık fıtığı da karın içi basıncının artıran ağır yük kaldırmak, çok şiddetli öksürmek gibi karın duvarının da zayıf olduğu olgularda konjenital nedenler dışında da gözükebilir.

ÇOCUĞUMDA KASIK FITIĞI VEYA HİDROSEL OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRİM ?
Normalde bu oran yapılan epidemiyolojik çalışmalarda farklılık göstersede % 10 civarındadır. Çocuğunuz testislerinin olduğu torbada (skrotum olarak adlandırılır), günün farklı zamanlarında büyüyüp küçülen veya devamlı büyük kalan bir şişlik görüyor iseniz kısa zamanda bir çocuk üroloğuna başvurmanız gerekmektedir. Bu durum kız çocuklarda da labiaların hemen yanında şişlik olarak kendini belli eder.

KASIK FITIĞI VE HİDROSEL NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Bu iki anomalininde tedavisi cerrahidir. Genel anestezi altında kasık bölgesinden 1,5-2 cm lik bir kesi ile girilerek yapılmaktadır. Hasta aynı gün veya ertesi sabah taburcu edilir. Operasyonun ilk haftasında ağrı olması nedeniyle çocuğa ağrı kesici verilir. Skrotumdaki şişlik çocuğun ameliyat sonrası aktivitelerine bağlı olarak birkaç hafta sürebilmektedir. Operasyon sonrasında, çok az oranlarda yara enfeksiyonu ve kanama, testis damarlarında hasar ve % 1 oranında hidrosel veya herninin tekrarlama olasılığı mevcuttur.