Lazer Lipo ile Jinekomasti Ameliyatı

Büyüme çağındaki erkeklerde hormonal nedenlerle göğüs bölgesinde dolgunluk, büyüme ve hassasiyet olması doğal ve beklenen bir durumdur. Bu genellikle 13–15 yaş arası ergenlik çağındaki erkek çocuklarda sıkça görülür. Genelde çift taraflı, bazen de tek taraflı olabilir ve vakaların %95’inde birkaç yıl içinde kendiliğinden geçer. Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse ‘Jinekomasti’ olarak isimlendirilir. Jinekomasti kişinin sosyal aktivitelerini, giyim tarzını etkileyebilecek sosyal bir problem haline gelebilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler tişört giymekte, denize girmekte ve başkalarının yanında soyunmakta sıkıntı yaşayabilirler.

Genç erkeklerde meme yapısı daha çok bağ dokusu ve meme dokusundan oluşurken, yetişkinlikte ise yağ dokusundan oluşur. Klasik jinekomasti, ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme sıklığı daha fazladır. Yine de vakaların çoğunluğunun nedeni bilinmemektedir.

Jinekomasti büyüklüğü ve deride yarattığı bolluğa göre üç grupta değerlendirilebilir;
1’nci derece jinekomasti – göğüste çok az miktarda bir büyüme vardır, deri fazlası yoktur.

2’nci derece jinekomasti – göğüste orta derecede bir büyüme vardır, deri fazlası olabilir veya olmayabilir.

3’nci derece jinekomasti – göğüste olağan üstü bir büyüme vardır ve deri fazlası vardır.
Jinekomasti belirtileri diğer hastalıklarla da ilişkili olabilir. Sağlıklı ve kesin bir teşhis için mutlaka doktorunuza danışınız.

Jinekomastinin nedeni tespit edildikten sonra tedavi planlamasına geçilir. Jinekomastinin tedavisinin nasıl yapılacağına cerrah aşağıdaki değerlendirmeleri yaparak karar verir;

Bu aşamada; bağ ve meme dokusunun yoğun olduğu ve deri fazlalığının bulunduğu durumlarda lazer liposuction tercih edilmektedir.
Lazer liposuction yöntemi kullanılarak yapılan jinekomasti operasyonlarında morluk ve ödemler daha az olmakta; klasik liposuction metodu ile alınamayacak yağ hücreleri lazer ile parçalanıp alınabilecek bir hale gelmektedir. Bu teknik bize, hem daha fazla yağ ve meme dokusu alma, hem de aynı seans içinde cilt sıkılaştırma uygulaması yapılarak, daha hızlı ve düzgün toparlanma sonucunu vermektedir.