Liposuction -Yağ Alma

 

Liposuction, lipoplasti, liposculpture veya suction lipektomi gibi terimler aynı işlemi adlandırmakta kullanılır. Liposuction, vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağ dokularının küçük bir delikten bir kanül kullanılarak vakumlama yoluyla dışarıya alınmasıdır.

Liposuction bir zayıflatma ameliyatı değildir, vücut şekillendirme ameliyatıdır. Liposuctionda, kişinin kilo vermesi amaçlanmaz, bu nedenle şişmanlık tedavisinde uygulanmaz.

Liposuction vücutta fazla yağ birikimi olan herhangi bir yere uygulanabilir. Genel olarak uygulama yerleri; yanaklar, çene altı, boyun, kolların üst kısmı, göğüs, sırt, bel, karın, kalça, basen, uyluk ve dizlerin iç yüzüdür.

Tekrar kilo alındığında, liposuction yapılan bölge eskisi kadar yağ depolayamaz, daha dengeli bir yağlanma olur.

Liposuction ameliyatı sırasında ilk önce, yağ alınacak bölgelere özel sıvılar verilir, bu sayede ameliyat sırasında ciddi kan kaybı olmaz ve ameliyat sonrası ağrı hissi azalır. Cilt üzerinde açılan delikler sadece kanülün girebilmesine yetecek büyüklük olup 3–5 mm uzunluğundandır. Liposuctionun ameliyatının vücuttaki giriş yerleri kıvrım yerleri ya da mayo içi gibi gizli kalan yerlerden açılır ve bir kaç ayda fark edilmez hale gelir.

Kliniğimizde “yüzeysel liposuction” tercih edilmektedir. Liposuction yapılacak bölgeye ağrı ve kanamayı engelleyici maddelerle hazırlanmış sıvılar verildikten sonra bölgeye göre 2–4 mm.lik kanüllerle yüzeyden derine doğru yağ emilimi yapılır. Liposuction’un bu yöntemle yapılması düzensizlik olasılığını azaltır, hatta daha önce yapılmış liposuctiona ait şikayetleri de düzeltilebilir.

Liposuction ameliyatında bilimsel sınırlarda güvenle alınacak miktar, toplam vücut ağırlığının % 5' i kadardır ve en fazla % 7'ye kadar çıkılabilir. Ancak bu durumda hastanın, hastanede bir gece yatması gerekebilir. Ameliyat, liposuction ile alınacak yağ miktarına göre ve liposuction yapılacak alana göre lokal, sedasyon (ilaçla uyutma) veya genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Liposuction ameliyatından korse ile çıkılır ve bir kaç saat sonra, eğer ek bir ameliyat uygulanmamış ya da çok yüksek miktarlarda yağ alınmamış ise, hastaneden taburcu olunabilir. Ameliyattan sonraki dönemde liposucion yapılan bölgelerde morarma, şişlik, gerginlik, kaşıntı ve çekilme hissi olabilir, bunlar normaldir. Dinlenme halindeyken ağrı hissedilmez, ancak ameliyat olunan bölgeye dokunulduğunda ya da hareket halindeyken ağrı hissedilebilir. Bu şikâyetleri, en aza indirmek için üç ile beş gün arasında sıkı bir korse ile bölge baskı altına alınır. İki, üç gün içinde günlük işlere ve aktivitelere dönülebilir.

Ödemin çözülme süresi üç haftadır, bu dönemde korse giyilir, korse geceleri çıkarılabilir, gündüz giymek daha önemlidir. Üç hafta sonra liposuction kesilerinin izleri belirsizleşir. Üçüncü haftanın sonunda morluklar kaybolur ve vücut yeni şeklini almaya başlar ancak hala ameliyat bölgeleri serttir ve masajlar ağrılıdır. Bu dönemde liposuction bölgelerine yapılacak terapiler (pressoterapi-velashape-kavitasyon), dolaşımı hızlandırdığı için ödemin daha çabuk çözülmesini sağlar. Nihai sonuç üç ile altı ay arasında alınır.

Liposuction ile vücut hatlarınızda kalıcı ve çarpıcı bir düzelme sağlanır. Hiçbir zaman düzelmeyeceğini düşündüğünüz, sizi psikolojik olarak rahatsız eden ve egzersizlerle düzeltemediğiniz görünümünüz yeniden şekillenir ve kendinize olan güveninizi arttırır.