Meme Büyütme

Estetik meme ameliyatlarında, nihai amaç hastayı estetik görünümlü göğüslere kavuşturmaktır. Hastanın, estetik meme ameliyatlarının hangisinin veya hangilerinin yapılacağına kendisinin kesin olarak karar vermesi zor olabilir. Örneğin, bazı durumlarda meme küçültmeye ihtiyaç olacağı düşünülen bir tabloda, aslında meme dikleştirmeye ihtiyaç duyulabilir. Aşağıdaki tabloda hangi ameliyatın hangi estetik problemi çözdüğü, genel bir fikir vermesi amacıyla, verilmiştir. Nihai kararı hasta ile doktor birlikte verirler.
 
Göğüslerle İlgili Estetik Problemler    Uygulanan Ameliyat      
Küçük Göğüsler    Meme Büyütme(silikon protez uygulaması)      
Normal Hacimli Ancak Sarkık Göğüsler    Meme Dikleştirme      
Küçük ve Sarkık Göğüsler    Meme Dikleştirme+ Meme Büyütme(silikon protez uygulaması)      
İstenilenden Büyük Göğüsler    Meme Küçültme      
Asimetrik Meme     Duruma göre büyütme, küçültme veya dikleştirme     

Göğüsler, kadınlığı simgeleyen, erojen organlardandır. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Ancak göğüslerin tek veya çift taraflı gelişme geriliği ya da kilo kaybı sonucu, hacimleri normalden daha küçük olabilir.
Meme büyütme ameliyatı için en uygun adaylar, görünümlerinde mükemmeliyete ulaşmayı hedeflemeyen ancak düzelme isteyen kişilerdir. Eğer kişi fiziksel olarak sağlıklıysanız ve beklentileriniz gerçekçiyse, iyi bir meme büyütme adayı olabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda memeyi büyütmeye ve hacim kazandırmaya yönelik yapılan girişimler ile yani meme büyütme ameliyatlarıyla daha dolgun, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür.

Meme büyütme ameliyatları (mammoplasti), memenin boyutunu ve şeklini değiştiren cerrahi işlemlerdir;
 
·    Memelerinin çok küçük olduğunu düşünen kadınlarda memelerin boyutunu büyütmek
·    Asimetrik meme problemi olan kadınlarda memelerin boyutlarını eşitlemek
·    Meme kanseri ameliyatı sonrası meme reknstrüksyonu amacıyla meme büyütme ameliyatı yapılır.

Meme büyütmenin oranı, kişini arzusu, mevcut durumu ve göğüs kafesinin ölçüleri dikkate alınarak belirlenir.

Meme büyütmek için kullanılan materyal, silikon protezlerdir. Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon inert bir maddedir, yani vücut içine yerleştirildikten sonra organizma ile kimyasal reaksiyona girmez, moleküler yapısı değişmez.

Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında gevşemiş olan meme dokusu, protezin üzerinden yine sarkma yapabilir. Bu tür memelerde protezin yerleştirilmesi ameliyatına ek olarak meme dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır (protez + peksi).

MEME BÜYÜTME AMELİYATINI PLANLAMAK
İlk başvurunuzda doktorunuz sağlığınızı değerlendirecek ve memelerinizle cilt tonusunuzun durumuna göre hangi cerrahi tekniğin sizin için uygun teknik olduğuna sizinle birlikte karar verecektir. Memelerinizde sarkma varsa, doktorunuz meme dikleştirme (asma/kaldırma/mastopeksi) ameliyatını da aynı seansta önerebilir. Doktorunuz tedavi seçeneklerini, her birinin risk ve sınırlarını açıklayacaktır. Sigara içiyorsanız, herhangi bir ilaç veya besin desteği kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz kullanılacak anestezi türü, ameiyatın gerçekleştirilebileceği hastaneler ve ameliyatın maliyeti konusunda sizi bilgilendirecektir.

Ameliyat aşamasında hasta ve doktoru bir araya gelerek şu dört konuyu değerlendirmelidir.

1.    Protez çeşidi
2.    Ameliyatın giriş yeri
3.    Protezin yerleşim yeri
4.    Protez hacmi

Bu konular hakkında sağlıklı tercih yapabilmeniz için ihtiyacınız olan ön bilgi yukarıdaki dört konu hakkındadır.

Meme Protezleri

Protezler içinde bulundurdukları maddeye göre iki gruba ayrılırlar:

1- Serum fizyolojik içeren protezler: Dış kısmı katı silikondan üretilmiş bir kapsülün içinde serum fizyolojik (tuz-su karışımı)içerirler. Bu tür protezlerin iki çeşidi vardır:
1.    Hazır modeller: İçi serum fizyolojik ile doldurulmuş olarak üretilmişlerdir.
2.    İnflatable (şişirilebilen) modeller: İçi boş bir protez olarak üretilmişlerdir.
Duvarında bulunan bir valfa aracılığı ile ameliyat sırasında yerleştirildikten sonra serum fizyolojik ile şişirilir. Bu tip protezler koltuk altından ve meme başından kas altına yerleştirilir.

Bu nedenle izsiz meme büyütme ameliyatı olarak adlandırılır. Meme dokusu az göğüs kafesi doğal olan çok büyük meme istemeyen hastalara uygulanır.

2- Silikon içeren protezler: Bu tür protezlerin içerdikleri silikonun kıvamına göre iki çeşidi vardır:
1.    Jel silikon içerenler: Jel silikon, yumuşak kıvamlıdır ve akıcı özelliktedir.  Jel protezler, meme başı ve meme altı kıvrımından yerleştirilir. Kas üstüne ve kas altına konulabilirler. Jel silikonun doku kıvamında oluşu, tercih nedenidir.
2.    Kohezif silikon içerenler: En son teknoloji kullanılarak üretilen protez çeşididir. Jel silikondan daha koyu kıvamlı oldukları için akıcı özellikleri yoktur. Kohezif slikonların anatomik şekli (damla meme) hastanın ölçülerine ve ihtiyacına göre hazırlanmıştır. Yerleştirildiklerinde doğal meme görüntüsü verirler. İstenen şekilde (kas zarı altı, kas altı, kas üstü ve dual plan) konulabilmeleri, şekillerini koruyabilmeleri (form stabil), konturlarının kıvrım vermemesi en büyük avantajlarıdır.

Protez Şekilleri

1- Yuvarlak protezler: Yarım küre şeklindedirler. Yerleştirildikten sonra memenin üst yarısında da dolgun bir görünüm oluştururlar. Meme başı çevresi ve meme altı kıvrım çizgisinden yapılan girişimler için uygundurlar. İnflatable (yerleştirildikten sonra serum fizyolojik işe şişirilebilen) modelleri koltuk altından yapılan girişimler ile de yerleştirilebilir.

2- Anatomik protezler: Damla şeklindedirler. Şekilleri, memenin doğal şekline daha uyumludur. Yerleştirildikten sonra memenin altı yarısında dolgun bir görünüm oluştururlar. Bu tür protezleri yerleştirmek için seçilen en uygun yol, meme altı kıvrım çizgisidir. a) Yuvarlak Protez     b) Şişirilebilen Yuvarlak Protez     c) Anatomik Protez  

Protezlerin Yerleşim Yerleri

a) Kas Üstü Yerleşim : Direkt meme dokusu altına ve Kas Zarı altına yerleşim olmak üzere iki plan kullanılır. Tercihimiz, yine kişinin anatomik yapısı göz önünde bulundurulmak suretiyle, doğal bir görünüm vermesi açısından KAS ZARI ALTINA yerleşim yapılmasıdır.

b) Kas Altı Yerleşim

c) Dual Plan Yerleşim

Ameliyat, tam teşekküllü bir hastanede genel anestezi altında yapılır ve tercih edilen tekniğe göre yarım ile bir bucuk saat arası sürer. Hasta, aynı gün ya da ertesi gün hastaneden ayrılıp günlük yaşama dönebilir. Göğüs bölgesi, yaklaşık bir hafta bandajlı kalır. Gizli dikiş uygulandığı için deri yüzeyinde alınacak dikiş yoktur. Ağır kaldırma ve kolların kullanıldığı egzersizlerden üç hafta kadar kaçınılmalıdır. Bu dönem sporcu sütyeni ile desteklenmelidir.

Tüm Ameliyatlar Risk Taşır
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, meme büyütme ameliyatının da rsikleri ve kendine has problemleri vardır. Konulan protezin çevresinde zamanla vücut tarafından oluşturulan bir tabaka gelişebilir. Kapsül olarak bilinen bu tabaka protezi sıkıştırarak yer değiştirmesine, memelerin asimetrik görünmelerine ve sertleşmelerine neden olabilir. Bu risk kas altına yerleştirilmiş protezlerde kas üsütüne yerleştirilenlere göre daha düşüktür.
Kapsül kontraktürü olarak anılan bu durum, çeşitli yollarla tedavi edilebilir ve bazen kapsülün çıkartılmasını ve ya rahatlatılmasını gerektirir. Bazen de protezin kendisinin çıkartılması ve değiştirilmesi gerekebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesinde gecikme, meme büyütme ameliyatlarında da ortaya çıkabilir. Ameliyattan sonra bazen meme uçlarında geçici bir hassasiyet veya duyuda azalma olabilir.

Meme protezlerinin doğurganlık, gebelik veya emzirme yeteneğini olumsuz etkilediğine dair hiçbir bilimsel bulgu yoktur.

Meme protezlerinin meme kanserine yol açtığına dair bugüne kadar bilimsel olarak ortaya konmuş bir bilgi yoktur. Ancak protezli göğüslerde mammografi ile kanser tarama yöntemi biraz daha özelleşmiştir. Günümüzde rutin periyodik kontrol mammografisi çektirmek istediğinizde, meme ile birlikte protezin güvenilir röntgen görüntüsünü elde edecek özel teknikler konusunda deneyimli teknisyen ve hekimler bulunmaktadır. Ultrasonografi protezi olan bazı kadınlarda memedeki kitlelerin saptanmasında ve protezin değerlendirilmesinde ek faydalar sağlayabilir.

Ameliyat Sonucu Aşağıdaki Faktörler Tarafından Etkilenir
·    Memelerin mevcut büyüklüğü
·    Meme tabanının çapı
·    Meme dokusunun kalınlığı, gevşekliği, dolgunluğu: Meme dokusunun ince, zayıf ve gevşek olması, sonucu olumsuz etkileyebilir.
·    Memede sarkıklık olması: Memede hafif sarkıklık olması protez yerleştirildiğinde düzelebilir. İleri derecede gevşek ve zayıf bir dokusu olan sarkık memelere ayrıca dikleştirme ameliyatı da uygulanmalıdır.
·    Göğüs duvarının şekli: Göğüs duvarındaki doğumsal şekil bozuklukları, görünümü olumsuz yönde etkiler (asimetri yaratır).
·    Memelerin asimetrik olması: Bazı kişilerin her iki memesi arasında şekil ve büyüklük farklılıkları olabilir. Bu durum, simetrik bir görünüm kazandırmayı zorlaştırıcı niteliktedir, ameliyat sonucunu olumsuz etkileyen bir faktördür.
·    Derinin elastikiyeti: Deri elastikiyeti normal olan kişilerde sonuçlar daha başarılıdır.
·    Meme gelişimindeki şekil bozukluklar

Meme Büyütme Ameliyatı Sonucunun Kalıcılığı
Gebelik, yaşlanma sonucun ömrünü olumsuz etkileyebilse de sonuç genelde uzun süreli kalıcıdır. Ayrıca konulan her protezin vücut içerisinde bir kullanım süresi vardır. Bu süre 7 yıldan 25 yıla kadar değişkenlik gösterir.