Kulak Estetiği

 

Kulak dış görünümünüzü etkileyen estetik ve aynı zamanda fonksiyonel organlardan birisidir!

Kulakta, doğuştan gelen veya sonradan oluşmuş, birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. En çok rastlanılan şekil problemi kepçe kulaktır. Kepçe kulakta estetik olmayan görüntüyü veren şey, kulağın kafatası ile yaptığı abartılı açıdır ve beraberinde kulak içi kıvrımlarının (ante-helix) yokluğu da kepçe kulak problemine eşlik edebilir.

Kepçe kulak probleminin ameliyatla düzeltilmesi için en uygun dönem okula başlamadan önceki altı yaştır çünkü okula başladığında arkadaşlarının alayına maruz kalma ve psikolojik gelişiminin olumsuz etkilenmesi ihtimali yüksektir. Ancak daha sonra da herhangi bir yaşta düzeltilebilir.

Erişkinlikte de kepçe kulak cerrahisinin yapılması sık rastlanılan bir durumdur. Kepçe kulak ameliyatı, hastane ortamında çocuklarda genel anesteziyle, erişkinlerde ise lokal anesteziyle yapılır ve yaklaşık bir saat sürer. Operasyon kulağın arkasından yapılır ve kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları için, içeriden kalıcı dikişler atılır. Kulak kepçesi doğru açıya getirilir ve kesi yeri alınmasına gerek olmayan gizli dikişlerle kapatılır.

Kepçe kulak ameliyatı olduğunuz gün evinize dönebilirsiniz. Kulak 2–3 gün boyunca bandajlı kalır. Ameliyat sonrası oluşan ödem iki hafta içinde çözülür. Kulağın son şeklini alması birkaç ay sürer, ancak bu süre içerisinde sizi rahatsız edebilecek bir görüntü oluşturmaz. Kulağın görüntüsünde yapılan girişimler ile yalnız kulaktaki şekil bozukluğu değil, aynı zamanda kişinin psikolojik durumunda da belirgin bir düzelme gözlenir.