Dudak Estetiği

Dudaklar yüzümüzün estetik görünüşünde önemli rol oynar.  Dolgun, diri, kırmızı dudaklar asırlardır kadınların çekiciliklerinin önemli unsuru olarak kabul edilmişlerdir. Plastik cerrahi, dolgun ve diri dudaklara sahip olmayan kadınlar için de çareler sunmaktadır. Estetik ameliyatlar ile ince dudaklar kalınlaştırılabilmekte, çok kalın dudaklar inceltilebilmekte, ileri yaşlardaki kişilerde görülen dudak kenarlarındaki aşağı sarkmalar düzeltilebilmektedir. Dudak konturları kalıcı makyaj ile ya da bazı enjekte edilebilen materyaller ile belirginleştirilebilmektedir.Plastik cerrahi, ağız ve dudak çevresindeki kırışıklıklardan kurtulma, ince dudaklarınızı dolgunlaştırma, ya da dudaklarınız aşırı dolgunsa istenilen seviyede dudaklarınızı inceltme imkânı sunar. Yaşlanma ile dudak kenarlarında sarkmalar oluşan ve bu sarkmalarla mutsuz bir yüz ifadesine sahip kişilerde dudak kenarlarındaki sarkmalar düzeltilebilmekte ve böylece yüzünün daha hoş bir ifadeye sahip olması sağlanabilmektedir. Dudak çevresindeki kırışıklıklar kollagen ya da hyaluronik asit enjeksiyonu ile ya da uygun  vakalarda lazer uygulamaları ile giderilebilmektedir. Önemli olan dudaklardaki estetik kusura doğru teşhis koyarak, problemi doğru tanımlamaktır.

Dudak Dolgunlaştırma;

Dudak dolgunlaştırma, dudakları arzu edilenden daha ince olan kişilere, dudakları kalınlaştırma amacıyla yapılır. Dudak kalınlaştırma, dudağın kırmızı kısmına şekil verilmesiyle ya da dudağa çok ufak kesilerden dolgu maddelerinin dudağa yerleştirilmesi ya da enjeksiyonu ile yapılabilir. Son yıllarda daha ağrısız ve çabuk iyileşen bir yöntem olduğundan dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile dudak kalınlaştırma daha sık yapılır hale gelmiştir. Dudağa zerk edilen bu maddelerin bazıları katıdır ve implant olarak yerleştirilmeleri gerekir, bazılarıysa enjekte edilebilecek kadar yumuşaktır ve dudak içine bir kesi yapılmadan enjekte edilebilirler. Kullanılan dolgu maddeleri silikon değildir; hyaluronik asitten oluşur ve zaten kendi dokularımızın bileşiminde olan bir maddedir. Dudakları kalınlaştırmak için kullanılacak yağ dokusu genellikle göbekten ya da bacak iç kısmından alınır.(Yağ enjekisyonu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.) Bu bölgelerde görülebilir bir iz kalmaz. Bu girişimler lokal anestezi ile ya da genel anestezi ile yapılabilir ve hasta genellikle 2–3 gün içinde normal yaşantısına dönebilir. Dudağı dolgunlaştırmak için zerk edilen dolgu maddeleri büyük bir kayba uğramadan kalırken, yağ dokusu gibi vücudun kendinden alınan maddeler zamanla önemli miktarda kayba uğrarlar ve aynı etkiyi sağlamak için tekrar yağ enjeksiyonu yapmak gerekir. Yağ enjeksiyonunda iki ya da üç seans sonunda kalıcı etki sağlanabilir.

Dudak İnceltme;

Dudakları  arzu edilenden daha kalın olan kişilere yapılır. Dudakların kalın görünmesine yol açan kırmızı kısmın küçültmesi ve dıştan içe doğru ilerletilmesi ile yapılır. Dudak inceltme ameliyatı sonunda dudakların iç kısmında hafif bir iz kalır, bu iz belirsizdir ve görülebilecek bir yerde değildir. Genel ya da sınırlı uyuşturma ile yapılabilir.

Dudaklarda Sarkma;

Artan yaşla birlikte oluşan, yüze mutsuz ve yorgun bir ifade veren değişikliklerden birisi de dudak kenarlarındaki sarkmadır. Sarkmış dudak köşeleri cerrahi bir girişimle eski yerlerine getirilebilir. Yapılacak girişim hastanın yüzünde çizilerek planlanır. Sarkık dudakların düzeltildiği ameliyat sonunda, dudak kenarlarında hemen dudakların kırmızı kısımlarının sınırında 1–2 santim boyunda hafif bir iz kalır. Bunun yanında dudak kenarlarındaki sarkıklığın düzelmiş olması yüz ifadesini belirgin biçimde iyileştirir. Bazı uygun hastalarda yüz germe ameliyatı sırasında da dudak kenarlarındaki giderilebilir.

Dudak Gençleştirme;

Dudak gençleştirme, yaşlanma sürecinin dudaklardaki izlerini giderme amacıyla yapılır. Dudakta yaşlı görünümün sebebi genetik özellikler, güneş hasarı, doğal yaşlanma ve sigara kullanımıdır. Yaşlı dudakların kenarları sarkmıştır, kırmızı kısımlarında ve dudak çevresindeki ciltte kırışıklar artmıştır ve dudaklar dolgunluklarını kaybetmişlerdir. Bu nedenle dudaklarda gençleşmeyi sağlamak için birden çok işlem yapmak gerekebilir.

Yapılabilecekler şöyle sıralanabilir:

Dudak kalınlaştırma: Çeşitli sentetik hyaluronik asit dolguları ya da yağ enjeksiyonları ile dudaklar kalınlaştırılabilir.

Dudak kenarlarındaki sarkıklığın düzeltilmesi: Yüz germe ya da dudağa yönelik cerrahi girişimler ile dudak kenarlarındaki sarkıklık düzeltilebilir.

Dudaklardaki kırışıklıkların giderilmesi: Dudakların çevresindeki kırışıklıkların olduğu cilde fraksiyonel lazer ya da kimyasal peeling  gibi soyucu ve cilt yenileyici bir işlem yapılarak ince çizgiler en aza indirilir. Dudaklar gençleştirme ameliyatları dışında, yaşlılıkta dudak cildinde kuruluk da geliştiği için devamlı olarak nemlendirici ya da dudak koruyucu bir krem kullanılmasında yarar vardır.

Dudak konturunu belirginleştirme; Dudakların konturlarının belirgin olması güzel bir görüntü için gereklidir. Bayanlar makyaj yaparken özellikle dudak kenarlarını belirginleştirirler. Bu etki enjeksiyon uygulamaları ile daha uzun süre sağlanabilir. Dolgu maddeleri bu amaçla da kullanılmaktadır. Kullanılan dolgu maddeleri silikon değildir, hyaluronik asitten oluşurlar ve hyaluronik asit zaten insan dokularının bileşiminde olan bir maddedir.

Dudak Deformitelerinin Düzeltilmesi;  Dudak estetiği sadece yaşlanmanın etkilerini azaltmak için yapılmaz. Dudak - damak yarığına bağlı deformiteleri kazalara bağlı yaralanmalar gibi dudaklarda şekil bozukluğuna yol açan her durumda yapılabilir. Bu gibi durumlarda dudakların kendine özel anatomisi ve şeklinin tekrar sağlanması için genellikle cerrahi düzeltme yapmak gerekir. Cerrahi düzeltmenin ne şeklinde yapılacağı mutlaka hasta görülerek, deformite üzerinde çizim yaparak planlanır.

Kalıcı Makyaj Uygulamaları; Kalıcı makyaj uygulamaları aslında sadece dudak kenarlarını belirginleştirmek için yapılmaz. Toplum tarafından bilinen ve eskilerden beri kullanılan adı dövmedir. Aslında kalıcı makyaj uygulaması dudak kenarlarını belirginleştirmek için yapılan dövmedir. Bunun dışında dudaktaki dikiş izlerinin silikleştirilmesi içinde bu yöntem kullanılabilir.