3 Boyutlu Yüz ve Boyun Germe

Klasik Yüz ve Boyun Germe (Face and Neck Lifting)

Tanım: Daha genç bir görünüm oluşturmak için
·    yüzdeki yağların yeniden şekillendirilmesi veya azaltılması
·    yüz kaslarının ve dokularının gerginleştirilmesi ve yeniden şekillendirilmesi
·    yüz, yanak-altı, çene konturu ve boyundaki sarkmış fazla derisinin tekrar örtülerek fazlalığın azaltılması

Yaş sınırı; İstisnai bir durum söz konusu değilse, kadınlarda 16–17, erkeklerde 18–19 yaş arası alt sınırdır. 2. Üst sınır ise kişin genel sağlık durumuna bağlıdır.

Ameliyat öncesi hazırlık: Ameliyatın 3 hafta öncesinden başlayarak hastadan sigara içmemesi istenir.

Ameliyat süresi: 3- 6 saat

Yatarak/ayaktan: Duruma göre

Anestezi: Genel veya lokal anestezi+ sedasyon İyileşme süresi: İşe geri dönüş 10 gün ila 2 hafta Tedavi sıklığı: Çogunlukla bir kez Riskler: Sinir hasarı, hematom (deri altında kan birikmesi), asimetri, düzensiz yara iyileşmesi, saç çizgisinin değişmesi, anesteziye bağlı komplikasyonlar

Sonuçların kalıcılığı: Uzun süreli kalıcı. (Eğer siz yaptırıp ikiziniz yaptırmasa ikizinizden 8-10 yıl daha genç görüneceksiniz). Ancak yaşlanma ve yerçekimi etkileri devam ettiği için ilerde başka cerrahileri arzu edebilirsiniz.

Yüz germe operasyonu ile ilgili doktorunuza sormanız gereken başlıca sorular;

·    Bana hangi tekniği önerirsiniz?
·    Kesiler ve sonucunda oluşacak izler nerelerde olacak kalacak?
·    Bu teknik ile deneyiminiz nedir?
·    Yüz germe ameliyatı hedeflerime ulaştıracak mı?
·    Hangi tip anesteziyi önerirsiniz ve bunu kim uygulayacak?

Ameliyat sonrası;

·    Hastanede kalış süresi 1–2 gündür
·    Ameliyatı takip eden 2–3 gün boyunca yüz, hafif baskılı bir bandajla sarılı kalır.
·    Şişlik ilk birkaç hafta içinde hızla azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık 6 ay sürer.
·    Şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk birkaç hafta içinde cilt yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur.
·    Ameliyat bölgesindeki  olası morlukların kaybolması ise kişinin cildine göre değişebilir. Bu süre hassas kişilerde 15 güne kadar uzayabilir.
·    Ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca hastadan sigara içmemesi istenir.
·    Hastadan güneşten mümkün olduğunca korunması, bunu yapamıyorsa 30 faktörün üzerindeki koruma kremlerinden kullanması istenir. · Endoskopik subperiosteal orta yüz germe ameliyatından sonra 7–10 gün içinde sosyal hayata dönülür, ilk 3 haftada ödem çözülür, 3–6 ayda ise yeniden şekillenme (remodeling) dönemidir.
 
KLASİK YÜZ ve BOYUN GERME (Face and Neck Lifting)
Klasik yüz germe ve boyun germe operasyonları aynı anda yapıldıkları için beraber ele alınabilecek iki ayrı operasyondurlar.Ancak her ikisinin de ortak yanı, endoskopik üst ve orta yüz germe girişimleri ile beraber ya da sonrasında yapılmalarının daha anlamlı olmasıdır. Klasik yüz ve boyun germe operasyonları üst ve orta yüzdeki yaşlanma problemlerinin çözümünü de içeren kombine yüz gençleştirme operasyonlarının tamamlayıcısıdırlar.
Orta yaşlı kişilerde endoskopik yöntemlerle üst ve orta yüz gerildikten sonra çene kenarlarının belirginleşmesi, yanak önünde oluşan fazla derinin toparlanması ve ağız kenarlarındaki sarkıklığın giderilmesi için klasik yüz germe operasyonu yeterli olacaktır. İleri yaşlardaki kişilerde ise ek olarak boyun derisi gevşekliğine, boyundaki sarkmaya boyun kasına (platizma kasına) müdahale edilmesi gerekebilir.

Yüz gençleştirmeye cildin gerginliği kadar, derinlik olarak ta bakmak gereklidir. Çünkü yüz sadece deriden değil, kas tabakası ve daha derinde kemik planından oluşur. Genel uygulamada sıklıkla sadece en üst tabaka ve ya üst iki tabaka gerilir ve bir süre sonra ameliyat öncesi görüntüye tekrar dönülür.

1.    Deri Tabakası:  Deri elastik bağ dokusundan oluştuğu için gerginliğe karşı gevşemesi daha kolay bir tabakadır. Yalnız bu tabakaya uygulanacak germe işlemi kendini erken ve hızla bırakır.
2.    SMAS Tabakası: SMAS tabakası yüz kaslarının fasya dediğimiz kılıflarını içeren bir tabakadır ve deriye nazaran daha kuvvetli bir tabakadır. Bu tabakaya yapılan germe işlemi deriye oranla daha kalıcı olmakla beraber bu planın plikasyonu (katlanması) çok anlamlı değildir.
3.    SMAS Altı (subSMAS): Gerginliğe karşı en dayanıklı tabakadır. Bu planda SMAS ilerleyerek yapılan (disseksiyonu) germe sonuçları daha etkili ve kalıcıdır.

Daha kalıcı bir sonuç için biz bu üç tabakayı da çalışmayı tercih ediyoruz.

Boyun Germe Yüzün her üç tabakasını (subperiosteal, SubSMAS, deri) da germe işlemi uygulandıktan sonra hastanın ihtiyacına göre boyun bölgesine geçilir. Eğer çene altında yağ birikimi varsa buraya liposuction veya açık cerrahi lipektomi (makasla keskin şekilde) yapıldıktan sonra boyun derisi ve kasları ayrı ayrı serbestleştirilir, platizma (boyun) kası orta hatta gerginlik ve kontur sağlaması için yaklaştırılır ve germe sonrası artan deri fazlalığı kulak arkasından alınır. Böylece gergin bir boyun, kenarları belirgin bir çene ve yaşlılık belirtilerinden arınmış bir yüz elde edilir.

Yüzün alt kısmını gençleştirmeye yönelik yapılan bu operasyonlar ne yazık ki endoskopik üst ve orta yüz gençleştirme operasyonları gibi izsiz değildir. Gerekli kesiler kulak önünden başlayarak kulak içine girip çıkar ve kulak memesinin altından dolaşarak kulak arkasından saçlı deri içine kadar uzanır. Ancak kalan izler son derece iyi kamufle edildiğinden görülmez. Yüzün her üç tabakası da gerildiğinden derideki dikiş izlerine gerginlik binmediği için izlerin belirginleşmesi mümkün değildir. İzler önceleri kırmızı renkteyken aylar içinde solarak belirsiz hale gelmektedir.

Ameliyata Hazırlık
Klasik yüz ve boyun germe operasyonuna yapılacak en önemli ve yararlı hazırlık sigara içmemektir. Yüzdeki tüm dokulara müdahale edildiği için iyileşirken dokuların yeteri kadar kanlanması çok önemlidir. Sigara kullanımı dokulara giden kanın miktarını azalttığı için yeni yerine yerleştirilen dokuların beslenmesini olumsuz etkiler ve yara iyileşmesini geciktirir. Bu yüzden sigara kullanıyorsanız operasyon öncesi ve sonrası sigaradan uzak durmalısınız. Bu doğrudan ameliyat başarısını etkileyecektir.

İkinci önemli nokta ise Aspirin kullanımıdır. Aspirin ve benzeri ilaçlar kanama süresini uzattığı için sadece klasik yüz ve boyun germe operasyonundan önce değil, her türlü operasyondan on gün önce bırakılmalı ve operasyon sonrasında da bir süre kullanılmamalıdır.

Klasik yüz ve boyun germe ameliyatı genel anestezi altında yapıldığından operasyondan önceki altı saat önce gıda alınımını kesmek gerekir. Hastaneye geldiğinizde kan tetkikleriniz yapılacak ve anestezi uzmanı tarafından muayene edilerek değerlendirileceksiniz. Yüz ve boyun germe ameliyatı için gerekli çizimleriniz yapıldıktan sonra, operasyon için hazır olacaksınız.

Klasik Yüz ve Boyun Germe Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci
Operasyon hastane ortamında genel anestezi altında yapılır ve 3–4 saat devam eder. İhtiyacınıza göre endoskopik üst, orta yüz germe, gıdı liposuctionı, klasik yüz germe ve boyun germe işlemleri beraberce uygulanabilir.

Operasyondan dört saat sonra beslenmenize izin verilir ve sonrasında ayağa kalkabilirsiniz. Operasyon genellikle bir bazen de iki gece hastanede kalışı gerektirir. Ameliyat sonrası operasyon bölgesinde oluşabilecek sızıntıları önlemek amacıyla drenleriniz olacaktır. Drenleriniz gelen miktara göre 1–3 gün içerisinde alınacaktır. Ameliyattan sonra yarı oturur pozisyonda yatarsanız ödem ve ağrılarınız daha çabuk geçecektir. Operasyondan çıktığınızda yüzünüzde ten rengi bantlar, çene ve boynunuzu saran hafif baskılı bir bandaj olacaktır. Bandajınız eve dönerken, alınacaktır. Bu bantlar oluşabilecek morlukları önemli ölçüde azaltmak amacıyla kullanılırlar. Ameliyat sonrası hissedebileceğiniz ağrı, ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol altına alınabilir.

Hastaneden taburcu olduğunuzda saçlarınızı ılık suyla yıkatmanızda bir sakınca yoktur. Yüzünüzü ise bantlar çıkarıldıktan sonra yıkayabilirsiniz.

Onuncu günün sonunda günlük yaşantınıza dönebilirsiniz, ancak fazla efor gerektiren ağır egzersiz ve aktivitelerden altı hafta boyunca uzak durmalısınız. Yüzünüzün tam olarak şeklini alması iki ya da üç ayı bulabilir. Yüzünüz zaman geçtikçe daha da oturacak ve güzelleşecektir.

Klasik Yüz ve Boyun Germe Ameliyatının Riskleri

Kanama: Kanama ameliyat sonrası genellikle aspirin kullanımına bağlı oluşabilecek bir komplikasyondur ve dren kullanımı ve baskılı bandaj ile önlenebilir.

Enfeksiyon: Ameliyat sonrası nadiren karşılaşan bir durumdur. Antibiyotik kullanımı ile önlenebilir.

Kötü İz: Operasyon sonrası iyi bir iyileşme beklense de sigara içen kişilerde kötü iz kalma olasılığı vardır.

Asimetriler: İnsan yüzü normalde asimetrik yapıdadır. Ameliyattan sonra dokuların gerilmesiyle önceden dikkatinizi çekmemiş olan bu asimetriyi fark edebilirsiniz.

Derin Dokulara Hasar Verilmesi ve Sinir Yaralanmaları: Derin dokularda oluşabilecek hasarlar nadiren kalıcı olmakla birlikte genellikle uzun süre içerisinde geriye dönüşümlüdür.

Saç Kayıpları ve Yarada Ayrışmalar: Bunlar genellikle aşırı gerginliğe bağlı olan komplikasyonlardır.

Doku Kayıpları: Nadiren ağır sigara içen hastalarda görülebilir.