Alın Germe - Kaş Kaldırma

Alın Germe - Kaş Kaldırma (Brow Lifting) Kaşların düşmesi ve alnın kırışması, sıklıkla yaşlanmanın ilk belirtilerindendir. Bunun yanında düşük ve çatık kaşlar, alında ve iki kaşın arasındaki kırışıklıklar yüze yorgunluk ve kızgınlık ifadesi verir. Alın germe, alında oluşan kırışıklıkları, iki kaş arasında oluşan kırışıklıkları ve kaşlardaki düşüklüğü gidermek; yüze daha "aydınlık" bir ifade kazandırmak için yapılır. Hastalar plastik cerrahi uzmanına genellikle: "Yüz ifadem çok yorgun ve bu olduğumdan daha yaşlı görünmeme yol açıyor…"Çevremdekiler yüz ifademin çok sert olduğunu söylüyorlar” “Alın ve iki kaş arasındaki kırışıklıklar ve kaşlarımdaki düşme yüzünden sanki kötü bir insanmışım izlenimi uyandırdığını söylüyorlar" gibi şikâyetlerle başvururlar. Alın germe-kaş kaldırma ile tam olarak hedeflenen de: yüz ifadesinin iyileştirilmesi; yüze daha canlı, diri ve aydınlık bir ifade kazandırılmasıdır. Amacımız tüm yüz ifadesinin iyileştirilmesi olduğundan alın bölgesini tek başına değerlendirmek hatalı olur. Alın, kaşlar ve üst gözkapakları birbirlerine komşu oldukları için etkileşim halindedirler ve yüzün üst 1/3'ünü oluştururlar. Herhangi birine estetik bir girişim yapılacak ise tüm bu yapıların birlikte değerlendirilmesi gerekir. İleri yaşlarda gözkapaklarında sarkma ve kaşlarda düşme başladığında kişi farkında olmadan kaşlarını kaldırmaya çalışır. Böylece kaşlarını yukarıda tutmaya çalışırken alnının kırışmasına engel olamaz. Bu kişiler hem alın germe, hem kaş kaldırma hem de gözkapağı estetiği açısından değerlendirilmelidir. Alnın kırışmasında tek sebep yaş faktörü değildir. Yıllar içinde maruz kalınan güneş ışınları da alnın kırışmasına yol açar. Bunun dışında kişinin genetik özellikleri ve ailesel kalıtımı, sigara ve alkol kullanımı, hormonal faktörler, günlük hayattaki stres de alnın kırışmasında etkili faktörlerdir.

Ameliyat Süreci;
Ameliyat genel anestezi altında ve hastane ortamında, ameliyathanede yapılır. Ameliyattan önce anestezi uzmanı muayenesinden geçilir ve gerekli tetkikler yapılır. Hasta, alnındaki sarkma ve kırışıklıkların derecesi, kaşların durumu, göz kapaklarının durumu açısından değerlendirilir. Yüzün üst 1/3 kısmına nasıl daha diri ve genç bir görünüm kazandırılabileceği incelenir.

Alın germe ameliyatları, saçlı deri içinden bir santimlik kesilerden endoskopik yöntemle yapılır. Bu yöntemin en büyük avantajı ameliyat olduğunuzun belli olmamasıdır. Bu yöntemde aynı zamanda kaşlar da kaldırılabilir. Ameliyat sırasında, alındaki kırışıklıklara yol açan kaslar zayıflatılır (bu kaslar aslında botulinum toksin -Botox- enjeksiyonu ile felç edilen kaslardır; ameliyat sırasında bu kaslar kalıcı olarak zayıflatıldığından kalıcı bir botox etkisi elde edilir).

Endoskopik yöntemde aslında yapılan şey alındaki sarkmış dokunun yukarı çekilip, başın gerisine doğru ilerletilmesidir. Bu sebeple alında sarkması çok fazla olan kişilere alın germe ameliyatı yapılmaz. Endoskopik alın germenin en büyük avantajı ise cilde büyük bir kesi yapılmadığı için saçlı deride his kaybının olmamasıdır.

Ameliyattan Sonra;
Hastalar genel anestezi aldıklarından en az 1 gece hastanede kalmaları gerekir. Ödemi azaltmak için alına ve yüzün üst kısmına buz uygulanabilir. Ödemi önlemek için buz kadar etkili bir diğer önlemde başın yukarıda tutularak yatılmasıdır. Oluşan ödem 1–2 hafta içinde azalarak geçer. İkinci ya da üçüncü gün pansuman değiştirilir. Bu sırada saçlar yıkanabilir. Yaklaşık 1 hafta sonunda normal günlük yaşantıya dönülebilir. Ameliyat sırasında atılan dikişler bu süre içinde alınmış olacaktır. 2 Ay kadar efor sarf ettirecek ağır egzersiz yapılmamalıdır.

Alın Germenin Olası Riskleri ve Komplikasyonları
Alın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir girişimdir. Her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon riskleri taşısa da, saçlı deri ameliyatlarında enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır. Bu genel risk dışında dikişler saçlı deriye atıldığı için saç köklerinin atılan dikişlerle yaralanmasına bağlı olarak dikiş hattında saç kıllarında ender olarak dökülmeler görülebilir. Bunu önlemek amacıyla dikişler kıl köklerini yaralamayacak tarzda son derece dikkatli atılır. Genellikle dikiş hattında geçici bir saç dökülmesi olmakta, bu zamanla düzelmekte ve yeni saç kılları dikiş hattından uzamaktadır.