Meme Ağrısı (Mastalji)

Kadınların doktora en sık başvurmasına neden olan meme şikayeti meme ağrısıdır. Sağlıklı kadınların çoğunda hafif veya şiddetli, özellikle adet döneminden önce ortaya çıkan meme ağrısı vardır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda alınan bazı önlemler ve kullanılan bazı ilaçlarla bu belirtileri hafifletmek mümkündür. Meme ağrısı nedeniyle Doktora yapılan başvuruların önemli bir kısmında meme kanserine yakalanmış olma korkusu mevcuttur.


Meme Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?
Meme ağrıları herhangi bir dönemde yani adetten bağımsız bir şekilde ortaya çıkabilirler. Bazı meme ağrıları ise periyodiktir ve adetin özellikle bazı dönemlerinde ortaya çıkar ve diğer dönemlerde kaybolurlar.

Bu ayrım muhtemel nedenin ortaya çıkarılabilmesi açısından son derece önemlidir.


Meme Ağrısı Neden Olur?

Periyodik Meme Ağrıları
Özellikle üreme çağında adet öncesi dönemde ortaya çıkan ve adet kanamasıyla birlikte ortadan kaybolan meme ağrılarıdır.
Periyodik meme ağrıları sıklıkla otuzlu yaşlarda görülür. Ağrı genellikle her iki memeyi de ilgilendirir fakat bu kural değildir. Meme dokusunun en yoğun olduğu üst dış kadranlarda daha sık ve şiddetlidir. Ağrı koltukaltı bölgesine, kola ve dirseğe yayılabilir.
Periyodik ağrılar basit bir hassasiyet şeklinde olabileceği gibi, kıyafet giyilmesinin bile ağrıyı şiddetlendirdiği, biriyle kucaklaşmanın veya yüz üstü yatmanın bile dayanılmaz olduğu durumlar da söz konusu olabilir.
Periyodik ağrılar genellikle adet kanamasından 7-10 gün önce başlar ve adetin başlamasıyla ağrı şiddeti azalır. Bu tür ağrılar kronik seyirlidir ve kadınların %80'inde ağrılar menopoza kadar devam eder.

Periyodik Olmayan Meme Ağrıları
Adet döngüsüyle hiçbir ilişkisi olmayan ve nedeni tam olarak aydınlatılamamış bu ağrılar genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar ve bazı durumlarda menopoz çağındaki kadınlarda da oluşabilir. Ağrılar düzensiz aralıklarla oluşur ve meme dokusunun bir bölümünde olabileceği gibi tüm memeye de yayılabilir. Bu tür ağrılar kadınlar tarafından genellikle "yanma", "çekilme", "sızlama", "zonklama" şeklinde tarif edilir. Periyodik ağrılarda olduğu gibi koltukaltı bölgesine veya kola yayılabilirler.
Bu tür ağrılar başladıktan sonra 2-3 yıl devam edebilir. Kadınların yarısında ağrılar bu süre içerisinde hafifleyerek kendiliğinden geçer.

Tanı ve Tedavi İşlemleri
Ağrı meme kanserinin ender görülen bir belirtisi olmasına karşın yapılan tıbbi değerlendirmeyle meme kanseri olmadığı belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Bu tür bir rahatlama çoğu kadında tedavi için yeterli olmaktadır.
Tedavide öncelikle kadının kendi meme ölçü ve şekline uygun sutyen kullanarak tedaviye katkıda bulunması son derece önemlidir.
İlaç tedavisinde çok çeşitli ilaçlar ve hormonlar kullanılmakta olup her kadının çeşitli türden ilaçlara verdiği cevap farklıdır. Bu nedenle tedavi en az yan etkisi olan ilaçla başlanır ve sonunda etkili ilaç bulunur.