Kalın Bağırsak Kanseri

Kadınlarda kalın bağırsak kanseri giderek artmaktadır. Bunun nedenleri olarak şehir yaşamı, dietlerdeki değişiklikler ve iş hayatının getirdiği kabızlık gibi etkenler rol oynayabilir.

Hastanın kendisinde meme kanseri, rahim kanseri ve kalın bağırsak polipleri varsa bu kişilerin kalın bağırsak kanserine yakalanma riski artmaktadır. Uzun zaman kolit şikayeti olan kişilerde veya ailesinde polip veya kalın bağırsak kanseri olanlarda da bu kansere yakalanma riski artmaktadır.

Kırmızı et yemenin kalın bağırsak kanserini arttırdığı, meyva ve sebze yemenin bu riski azalttığı düşünülmektedir.

Kalın bağırsak kanserinin erken belirtisi genellikle dışkıda kanama görülmesidir. Bunun en sık nedeni hemoroid olmakla birlikte bu şikayeti olan kişilerin mutlaka doktora başvurmaları gereklidir. Kadın-doğum uzmanı aynı zamanda kanser tarayıcısı olarak da görev yapmalı ve bu tarz şikayetlerde kişide bir kalın bağırsak kanseri olup olmadığının araştırılmasını üstlenmelidir. 40 yaş üzerinde yılda bir yapılan dışkıda gizli kan tayini bir tarama testi olarak faydalıdır. Hiç bir risk faktörü olmayan kişilerin 50 yaşından sonra 3-5 yılda bir kolonoskopiyle kalın bağırsağını gözlemletmeleri gereklidir ve bu işlem kalın bağırsak kanserini kanser olmadan önce yakalayabilir ve ameliyatsız olarak çözüme ulaştırabilir. Aile hikayesi olanların ise doktorla konuşarak bu işleme daha erken yıllarda başlaması gereklidir.

Kalın bağırsak kanseri şu an 50 yaş üzeri kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıraya yerleşmiştir ve ileri' ki yıllarda daha da yükseleceğe benzemektedir.

Jinemed bir kanser tarama merkezi olarak kadınlara kolonoskopi hizmetini de sağlamaktadır.