Yumurtalık Dondurma

Her kız çocuğu doğduğunda, yumurtalıklarında yaklaşık 3 yüz bin yumurta bulunur. İlk âdete kadar gecen 12 – 13 yıl boyunca, yumurta sayısı azalır. Her adette, kadın bir yumurta yumurtlarken, yüzlerce yumurtanın da yumurtlayamadan yok olduğu bilinmektedir. Yaklaşık, 35 yaşından sonra yumurta sayısındaki bu azalma, adetleri etkilemeye başlayabilir. 38 – 40 yaşlarından sonra yumurta kaynağındaki azalma, gebelik şansını azaltacak kadar ciddi seviyelere ulaşır.

Biliniyor ki kadınlar, menopoza girmeden seneler önce, yumurta kaybından dolayı, çocuk sahibi olamaz duruma gelmektedir. Pre menopoz denen bu dönemde, adetler düzenli veya düzensiz olabilir. Çocuk sahibi olmak imkânsızlaşır. Dolayısıyla bir kadının adet olması, yumurtladığını ve çocuk sahibi olabileceğini göstermez. Bu, ancak hormon testleri ve ultrason muayeneleri ile anlaşılabilir.

Özellikle, ailesinde erken menopoz hikâyesi olan hastaların, daha erken menopoza girmeleri ve ondan da önce kısır kalmaları olasıdır. Erken menopoz 20`li yaşlara kadar görülebilir.
Bu durumu önlemek için, her kadının annesinin ve ailesindeki kadınların menopoz yaşını sorgulaması gerekmektedir.

Annenin menopoza girme yaşı, kız çocuğa da yansır. Her kadının bu sakilde tahmin ettiği menopoz yaşından yaklaşık 8–10 yıl önce pre menopoza girebilir.

Günümüzde eğitim ve kariyer gibi nedenlerle, kadınların evlenme ve çocuk sahibi olma yaşı gecikmektedir. Pek çok kadının adet görseler bile çocuk sahibi olmak için doktora başvurduklarında, yapılan testlerle çocuk sahibi olma şanslarının çok az veya yok olduğunu duyarak şok olmalarına yol açmaktadır.
Dolayısıyla günümüzde ailesel erken menopoz eğilimi olan kadınların veya 35’li yaşlarda gelip de henüz evlenme veya çocuk sahibi olma planlarını yapmamış olanların, yumurtalıklarındaki yumurtaları dondurarak senelerce saklamak ve doğum planı yapıldığında, bu dokunun tekrar yumurtalıklara verilerek, doğal yolla veya tüp bebek yöntemiyle, çocuk sahibi olma sansı mevcuttur.

Amerika`da 7–8 yıl önce başlayan bu teknoloji hızla dünyaya yayılmaktadır. Sadece üstte bahsedilen sebeplerle değil, ama genç yaşlarda kanser teşhisi konup, cerrahi tedaviden sonra kimyasal tedavi veya işin tedavisi almak zorunda olan genç kız ve kadınların da yumurtalıklarının tahrip olacağı bilinmektedir. Bu nedenle bu dokuların tedavi öncesi alınıp saklanması ve kanser geçtikten sonra tekrar kadınlara geri verilerek, doğurganlık sansına kavuşmaları artık bu teknoloji sayesinde mümkündür. Erkekler de ayni şekilde, spermleri dondurtarak saklayabilmektedirler. Ama kadınlarda bu teknoloji çok yenidir ve kadın doğurganlığının bir sigortası olarak kabul edilebilir.

Sağlık Bakanlığının da onayladığı da bu tedavi Türkiye`de Jinemed Sağlık Merkezlerinde başarıyla uygulanmaktadır.