Yumurta ve Yumurtalık Dondurma

Yumurta hücresi kadının üreme hücresidir.İlk adetle, vücutta üretilmeye başlar ve menopozda üretilmesi durur.Bu dönem içersinde, yumurta hücresi, her adetle birlikte, vücutta üretilir ve atılır.Bu hücrelerimiz, bu dönemde vücutta üretlimezse, ya da kanser hastalığı olursa ya da erken menopoz gibi tehditler mevcutsa, üreme hücremiz olan yumurtaların saklanması mümkündür.

Yumurtalar nasıl saklanır ?

Yumurta hücrelerini, vücudumuz dışında ancak belli ortamlarda saklayabiliyoruz.Bunu saklayabilmemiz için, belli işlemlerden geçirmemiz gerekiyor. Normalde hücrelerimiz, ancak kendi içerisindeki DNA ile ilgili kırıkların devam etmemesi, kendi içerisindeki metabolizmanın devam etmemesi için, -200 derecede dondurulması gerekiyor.  -200 dereceye indirirken, yumurtanın zarar görmemesi için, hücrelerin içerisindeki aktivasyonun herhangi bir zarar görmemesi için,  özel tekniklerle, içerisindeki sıvı tamamen boşaltılıp, vitifikasyon dediğimiz özel bir yöntemle dondurulur. 

Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır ?

Her kadının kanalında olgunlaşmış yumurta ayda  1 tane olur.  Bu yumurtanın daha fazla sayıda olması için,  kadın doğum uzmanları tarafından bu yumurtalıklar uyarılır ve daha fazla yumurta elde edilmeye çalışılır. Elde edilen yumurtalar belli bir olgunluğa ulaşınca, özel ameliyathane şartlarında, vücut dışına alınır.  Vücut dışına alınan yumurtalar, diğer hücrelerden temizlenir ve  temizlendikten sonra, bize sadece yumurtalar kalır. O yumurtları, biz özel şartlar altında, içlerinden sıvıyı çekerek tamamen katı hale getirip, bu katı hale gelmiş hücreyi, özel solüsyonlarla -200 derecede hızlı bir şekilde dondururuz.  

Bir sefer dondurulan yumurta, aslında sonsuza kadar saklanabilir. Ancak, tabii ki bize sağlık bakanlığının verdiği yasal bir süreç var.Bu, 5 yılla sınırlıdır fakat, bu süreç, daha sonra hastanın kendi isteğiyle, ya da kişinin kendi isteğiyle, daha uzun sürelere uzatılabilir.

Yumurta ve Yumurtalık Dondurma Türkiye’de Yasal mıdır?

Yumurta ve yumurtalık dondurma, belli kişiler için yasaldır.

-Kanser hastaları

Kanser hastaları için, yumurta dondurma, üreme için çok önemli bir seçenek çünkü kanser hastalarının tedavi süresince aldıkları kemoterapik ilaçlar, radyolojik maddeler, radyasyonlar, üreme hücrelerine zarar veriyor çünkü üreme hücrelerimiz, bu tür ilaçlara ve radyasyona oldukça hassas. 

-Premonopoz ( erken menopoz) 

Hastanın erken menopoz tehdidi ile sahip olduğu yumurta rezervleri azalan hastaların, gelecek kaygılarının oluşması sebebiyle, yumurta ve yumurtalıklarının dondurabilirler.Bu hasta gruplarında, özellikle FSH hormonu çok yüksektir. Bu hastalar, evlenmemiş olabiliyor, o anda çocuk sahibi olmaları şansı olmayabiliyor,  yakın dönemde evlilik şansları olmayabiliyor,  ya da kariyer sebebiyle, evliliklerini geciktirmiş olabiliyor. 

Yumurta / Yumurtalık Dondurma – Sperm Dondurma ve SGK yönetmeliği :

2015’te çıkan yeni bir kanunla, artık kanser hastaları dışında erken menopoz tehdidi olan hastalarda da yumurtaları dondurabiliyoruz. Erken menopoz tehdidi, yumurta reservlerinin giderek azalmasına sebep olur.Bu  20 yaşında da olabilir, 35 yaşında da olabilir. Erken menopoz tehdidi olan hastalar, evlenmemiş olabiliyor, o anda çocuk sahibi olmaları şansı olmayabiliyor,  yakın dönemde evlilik şansları olmayabiliyor,  ya da kariyer sebebiyle, evliliklerini geciktirmiş olabiliyor

Yeni yönetmelik ile bu hastalar da , yumurtalarını dondurma şanslarını  yasal olarak elde etmiş oluyorlar.

Yeni yönetmeliğe göre , kadın ve erkeklerde üreme hücreleri ve gonad dokularının saklanmasını gerektiren tıbbi zorunluluk halleri şunlardır :

KADINLARDA :

a-Kemoterapi ve radyoterapi gibi  hücrelere zarar veren tedaviler öncesinde, 

b-Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak olan ameliyatlar  ( yumurtalıkların alınması gibi operasyonlar) öncesinde

c-Düşük over rezervi olup henüz doğmamış veya aile öyküsünde erken menopoz hikayesinin üç uzman tabipten oluşan sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumunda.

ERKEKLERDE :

a- Cerrahi yöntemlerle sperm elde edilmesi halinde

b-kemoterapi ve radyoterapi gibi gonad hücrelerine zarar veren tedaviler öncesinde, 

c-üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak olan ameliyatlar ( testislerin alınması ve benzeri) öncesinde, 

ç-çok az sayıda sperm olması ( kriptozoopermi) durumunda,

Daha detaylı bilgi için tıklayınız